|
agonia francais v3 |
Agonia.Net | Règles | Mission | Contact | Inscris-toi | ||||
|
|
| |||||
| Article Communautés Concours Essai Multimédia Personnelles Poèmes Presse Prose _QUOTE Scénario Spécial | ||||||
![]() |
|
|||||
agonia ![]()
■ Le pacte du diable Contact |
Les commentaires des membres
Visualisations: 2717
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2010-03-09 | [Ce texte devrait être lu en romana] |
Cuvântul de departe,
din dulcea Bucovină ce-l țin acum în mână și-l citesc cu lacrimi, m-a străpuns în inimă precum un pumnal. E greu să înțelegem când nu suntem departe de casă, de prieteni, cum e să-ți fie dor... Acum, când privesc în urmă, la ziua despărțirii mă dor și ochii de lacrimi și sângele în vene. Aș vrea și-acum să-ți simt mireasma de brad și de molid și adierea vântului să-mi răsfire părul; să ies în curte-afară și să privesc pădurea; să ascult emoționat cântecul păsărilor; să mă trezesc în sunetul clopotelor ce cheamă la rugăciune copiii mântuirii, fiii Bucovinei... Acum, aici, departe citesc o mică carte în care Bucovina-mi apare, prin iumaginile copilăriei, în minte cu durere. Dar greul trece precum fumul și a noastră viață, dar tu, o, Bucovină, rămâi mereu măreață... Trillo, Mai 2007
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| La maison de la litérature | |||||||||
La reproduction de tout text appartenant au portal sans notre permission est strictement interdite.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net
E-mail | Politique de publication et confidetialité