|
agonia espanol v3 |
Agonia.Net | Reglas | Mission | Contacto | Regístrate | ||||
|
|
| |||||
| Artículo Comunidades Concurso Ensayo Multimedia Personales Poemas Presa Prosa _QUOTE Guión Especial Técnica literaria | ||||||
![]() |
|
|||||
agonia ![]()
■ Tierra baldía Contacto |
Los comentarios de los miembros
Visualizaciones: 3182
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2012-09-14 | [Este texto, tienes que leerlo en romana] |
E iarnă, nu sunt fulgi de-omăt,
Dar mi se spuse un secret Ca să vi-l spun și eu discret, E-o mare veste bună. Ni s-a născut un Pruncuț Sfânt! Din Dumnezeu El provenind Ni S-a făcut om pe pământ, Să ne-aducă hodină. Iar trei păstori la El au fost Vestiți de îngeri, cuvios, Au mers să-L vadă pe Hristos Și I-au adus cunună! Dar și trei magi, trei crai vestiți, Din depărtări au fost veniți, De-o stea au fost călăuziți În peștera străină. Pruncul în iesle se găsi, Boii suflau a-l încălzi, Și îngerii din ceruri mii Veneau să I se-nchine. Iată, Maria, maica Lui, De Pruncul ei cum altul nu-I, De aur, smirne și tămâi, Se bucura în sine. Iar Iosif, blând, o ajuta, Pe Dumnezeu Îl lăuda, Că din Fecioară se năștea Mesia, Cea Lumină. Haideți cu toți să ne-nchinăm, De Iisus să ne bucurăm, Un Crăciun fericit s-avem Și plin de voie bună. La mulți, mulți ani! Fiți fericiți, Și mulțumiți, și împliniți, Colinda mea să o primiți Cu fețele senine.
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| La casa de la literatura | |||||||||
La reproducción de cualquier texto que pertenece al portal sin nuestro permiso està estrictamente prohibida.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net
E-mail | Política de publicación et confidencialidad