agonia
francais

v3
 

Agonia.Net | Règles | Mission Contact | Inscris-toi
poezii poezii poezii poezii poezii
poezii
armana Poezii, Poezie deutsch Poezii, Poezie english Poezii, Poezie espanol Poezii, Poezie francais Poezii, Poezie italiano Poezii, Poezie japanese Poezii, Poezie portugues Poezii, Poezie romana Poezii, Poezie russkaia Poezii, Poezie

Article Communautés Concours Essai Multimédia Personnelles Poèmes Presse Prose _QUOTE Scénario Spécial

Poezii Rom�nesti - Romanian Poetry

poezii


 


Textes du même auteur


Traductions de ce texte
0

 Les commentaires des membres


Visualisations: 3923 .



Viata la 20 de ani
personnelles [ Pensées ]
privesc in mine ca intr-o oglinda

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
par [floryn ]

2005-09-15  | [Ce texte devrait être lu en romana]    | 



Filme,cărți, melodii... chiar și oameni obișnuiți încearcă să te convingă cum arată viața la 20 de ani. Aproape că au făcut din biata viață la 20 de ani o persoană biografică pe care ți-o servesc ție frumos ambalată ca un cadou de Crăciun... de parcă tu n-ai ști! de parcă tu n-ai avut 20 de ani! de parcă ar exista un tipar!...
Pentru mine viața la 20 de ani este ca o junglă, ca jungla din poezia "Iuventus" a Simonei Popescu. În primul an de liceu am avut un șoc citind această poezie. Nu era vorba că nu o accept. Mai rău, nu înțelegeam de ce se numește poezie. Nu înțelegeam poezia în sine. Un text încâlcit,care curgea la întâmplare, înțesat fiind de expresii fără nici o logică; așa îl vedeam! Astăzi, după cinci ani, mă regăsesc total în acel text. Acea viață la 20 de ani din respectiva poezie (deși autoarea se referă la adolescență în general) îmi pare că a fost ambalată special pentru mine... Mă îngrozește gândul că mă voi maturiza, că nu îmi voi mai permite luxul de a mă purta ca un copil, dar cel mai mult mă îngrozește gândul că voi uita sau nu voi mai dori să mă comport ca un copil. Pentru mine maturitate=îmbătrânire. Mă simt ca un bolnav de cancer a cărui zi scadentă se apropie și trebuie să-și plătească datoria. Nu mai am timp, înspăimântător de puțin timp mi-a mai rămas!...
Când eram mic copil aveam un obicei care îmi plăcea să cred că este unic(va urma)

.  |










 
poezii poezii poezii poezii poezii poezii
poezii
poezii La maison de la litérature poezii
poezii
poezii  Recherche  Agonia.Net  

La reproduction de tout text appartenant au portal sans notre permission est strictement interdite.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net

E-mail | Politique de publication et confidetialité

Top Site-uri Cultura - Join the Cultural Topsites! .