|
agonia francais v3 |
Agonia.Net | Règles | Mission | Contact | Inscris-toi | ||||
|
|
| |||||
| Article Communautés Concours Essai Multimédia Personnelles Poèmes Presse Prose _QUOTE Scénario Spécial | ||||||
![]() |
|
|||||
agonia ![]()
■ Le pacte du diable Contact |
Les commentaires des membres
Visualisations: 3585
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2010-03-08 | [Ce texte devrait être lu en romana] |
Buna mea ninsă de vreme
Dar cu sufletu-nsorit Tu mă-nveți a nu mă teme Și-mi arăți că sunt dorit. Un copil se face mare Iute… când este iubit… Noaptea, când lumina blândă E plecată la culcare, Stelele-și aleg regina Și mă-ntreabă: “Știi tu oare Pui de om cu suflet mare Cine poate să conducă Ale împărăției treburi Bunăstare să ne-aducă Chiar și-n vremile mai tulburi?” Sfat îmi cere așa înaltul Cerului pentru pământ Și răspund ca nimeni altul Spunând totu’ntr-un cuvânt: “Știu că nu-i alta pe lume Să ne-nvețe, să ne-ndrume Cum să creștem mari, cuminți, Mulțumindu-i pe părinți. Tot ce face-i din iubire, Ne aduce fericire, Este blândă, răbdătoare, Cu cei mici, cu… fiecare. În dojană este dreaptă, Vorba-i este înțeleaptă… Multe pot să-ți povestesc Dar mi-e somn și… mă opresc, Însă tu, steluța dragă Să știi bine că regina Pentru împărăția-ntreagă Nu e alta decat Buna!
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| La maison de la litérature | |||||||||
La reproduction de tout text appartenant au portal sans notre permission est strictement interdite.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net
E-mail | Politique de publication et confidetialité