|
agonia italiano v3 |
Agonia.Net | Regolamento | Mission | Contatto | Registrati! | ||||
|
|
| |||||
| Articolo Comunità Concorso Saggistica Multimedia Personali Poesia Stampa Prosa _QUOTE Sceneggiatura speciale | ||||||
![]() |
|
|||||
agonia ![]()
■ Geremiade Contatto |
I commenti degli utenti
Lettori: 967
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2016-03-04 | [Questo testo si dovrebbe leggere in romana] |
Te auzeam șoptindu-mi în vers întâia oară...
Dar, după două versuri, ceva nu s-a lovit: Ploua la Macedonski, dar nu ploua și-afară Și... te-ai foit în scaun stingher și ai tușit. Cu calm, ai reluat strofa încet și de la capăt Și iar primele versuri din neguri s-au ivit... Înfierbântată, mintea își aminti c-un geamăt Un: "Cât poate să plouă!" dar... restul s-a topit. Părea că pe poet îl fâstâcise muza Și versu-i îți rămase pe buze, nerostit, Iar gura-ți fremătândă zadarnic căta scuza Golind încet paharul de vinul lui uimit. Mi-era așa de dulce nespusa ta povară Și chinul tău lăuntric prelung și nefiresc Și mă-ntrebam în gându-mi a nu-știu-câta oară De n-ar fi fost mai simplu să spui doar: "Te iubesc!" ........................................................ La Macedonski apa curgea de-acum șuvoaie... Tu te căzneai zadarnic în vorbe să le legi, Iar dincolo de ploaia năpraznică din foaie Eu te iubeam, dorindu-mi să taci și să-nțelegi.
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| Questo è l'Olimpo della Lettertura, della Poesia, e della Cultura. Se hai piacere di partecipare alle nostre iniziative scrivi altrimenti appaga la tua conoscenza con gli articoli, la saggistica, la prosa, la poesia classica e/o contemporanea oppure partecipa ai nostri concorsi. | |||||||||
La riproduzione di qualsiasi materiale che si trova in questo sito, senza la nostra approvazione, é assolutamente vietata
Copyright 1999-2003. Agonia.Net
E-mail | Politica di condotta e confidenzialità