|
agonia espanol v3 |
Agonia.Net | Reglas | Mission | Contacto | Regístrate | ||||
|
|
| |||||
| Artículo Comunidades Concurso Ensayo Multimedia Personales Poemas Presa Prosa _QUOTE Guión Especial Técnica literaria | ||||||
![]() |
|
|||||
agonia ![]()
■ Tierra baldía Contacto |
Los comentarios de los miembros
Visualizaciones: 1335
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2021-12-28 | [Este texto, tienes que leerlo en romana] |
am scris cu cărbune
pe peretele trecutului alb toate gândurile negre pe care le-am scos de la saramură şi le-am pus la afumat pe grinzi grele de nuc ce-mi atârnă şi azi pe umeri ai plecat intr-o noapte neagră eu deja purtam doliu după noi acele haine din frunze de ienupăr care se lipesc de pielea aburindă încă de la cât rumeguş încins a curs pe noi lăsând pădurile fără suflet izvoarele rămânând zidite în stâncă să nu mai macine cu lacrimi negre văile ostenite de atâtea neâmpliniri uneori văd negru în faţa ochilor dar şi în spatele lor aud voci care-mi şoptesc să nu mă mai dau de ceasul morţii că oricum ceasul vieţii este stricat arătând doar secundele rămase după urzeala timpului sunt negru de supărare mi-ai promis marea cu sarea dar nu m-ai învăţat să fiu valul ce se ascunde după ţărmuri infinite şi reci uneori am impresia că-mi aud paşii doar dacă calc pe urmele tale strivite cu nerv şi melancolie
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| La casa de la literatura | |||||||||
La reproducción de cualquier texto que pertenece al portal sin nuestro permiso està estrictamente prohibida.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net
E-mail | Política de publicación et confidencialidad