|
agonia espanol v3 |
Agonia.Net | Reglas | Mission | Contacto | Regístrate | ||||
|
|
| |||||
| Artículo Comunidades Concurso Ensayo Multimedia Personales Poemas Presa Prosa _QUOTE Guión Especial Técnica literaria | ||||||
![]() |
|
|||||
agonia ![]()
■ Tierra baldía Contacto |
Los comentarios de los miembros
Visualizaciones: 786
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2024-08-09 | [Este texto, tienes que leerlo en romana] |
picur odată cu ploaia,
mă tolănesc ca şi ea pe străzile înguste, sau curg în neştire prin nopţile boeme care lacome, înghit totul: locuri, oameni, patimi, acareturi anii trec, trec şi eu fără prea mare vâlvă. mi-am pus dorințele la amanet, şi-mi scriu memoriile pe toate zidurile roase şi prăpădite de prin oraşul inundat de ploile decupate din norii raiaţi şi zdrenţuiţi, prinşi de obrazul cerului, ca o lacrimă ce-a uitat să mai cadă căci ochii, s-au închis demult şi eu, ca alţi bieţi muritori, am crezut că dragostea stă ascunsă pe la colţuri, gata să înhaţe trecătorii beţi de fericire dar străzile prea înguste şi oarbe, se pierd în linie dreaptă spre orizonturi vineţii, ca nişte braţe dezvelite de trup ce strigă şi pocnesc din degete: aici!...suntem aici!... să nu-mi spuneţi că nu v-am spus: sunt ca ploaia şi picur, ca vântul, mă scutur călător ca păsările, muritor, ca visele
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| La casa de la literatura | |||||||||
La reproducción de cualquier texto que pertenece al portal sin nuestro permiso està estrictamente prohibida.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net
E-mail | Política de publicación et confidencialidad