|
agonia espanol v3 |
Agonia.Net | Reglas | Mission | Contacto | Regístrate | ||||
|
|
| |||||
| Artículo Comunidades Concurso Ensayo Multimedia Personales Poemas Presa Prosa _QUOTE Guión Especial Técnica literaria | ||||||
![]() |
|
|||||
agonia ![]()
■ Tierra baldía Contacto |
Los comentarios de los miembros
Visualizaciones: 2430
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2007-07-09 | [Este texto, tienes que leerlo en romana] |
într-o celula,
un înger stătea pe o grămadă de pucioasă rupându-și penele una câte una și întrebându-se: mă iubește, nu mă iubește.... La granița pleoapei unde pe spinii de fier Se zbate-ncâlcită cea de pe urmă visare Ramas-am și noi, închiși după gratii de-eter Pedepsiți să ne naștem fără o primă strigare Se topesc zările ruginind pereții mari de aur Unii din noi, bătrâni, le mai cârpesc cu lut Iar alții se visează vre-un mitic minotaur În labirintul gol, croindu-și firul din trecut. Desculț, eternul mat purcede din secunde Dar ochii se închid când nu accepți să-l sorbi Uitat-am evadarea aici unde întinerim și unde Mai pleacă-n lumea largă numai acei ce-s orbi... Între noi pătratul metafizic al zâmbetului Și arginții uscați ai lumilor în destrămare Între voi abisul de lumină, cușca vântului Și umbra ruptă din cuibu-i închegat cu soare... Între mine și voi atemporalele stalactite Scurgându-și esența pe gravitații forțate Între mine și noi aspațialele stalagmite Răzbunând necuprinsul cu verticalități limitate
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| La casa de la literatura | |||||||||
La reproducción de cualquier texto que pertenece al portal sin nuestro permiso està estrictamente prohibida.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net
E-mail | Política de publicación et confidencialidad