|
agonia espanol v3 |
Agonia.Net | Reglas | Mission | Contacto | Regístrate | ||||
|
|
| |||||
| Artículo Comunidades Concurso Ensayo Multimedia Personales Poemas Presa Prosa _QUOTE Guión Especial Técnica literaria | ||||||
![]() |
|
|||||
agonia ![]()
■ Tierra baldía Contacto |
Los comentarios de los miembros
Visualizaciones: 3067
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2007-11-23 | [Este texto, tienes que leerlo en romana] |
O lume în exterior,
Cu totul alta-n gândurile mele. Ce se-ntrevede printre gene? Cu care să mă contopesc? Năluca mută din Infern S-a ridicat, fără să-ntrebe De-s pregătită să mă las Privită-n ochi de-a lumii plebe... De unde-au strâns așa uimire? Ce?! Nu sunt singurul nebun ce-așteaptă Înghețul vremurilor moarte Și zumzăitul gândurilor sterpe. Suficient să fug de lume Doar aplecându-mă în mine. E-așa un hău...că amețesc. Și, iar, temeinic, plec la drum Să mă-ntâlnesc, zâmbind, cu MINE. Mi-e dor să depăn amintiri Cu fetișcana fredonând, Născând la fiecare pas, un vers. Rămân în urmă. - Să-l culeg?... Să-l simt?... Să-l las?.. Mă-ntind pe iarbă Să-mi odihnesc incertitudini, Mă contopesc cu lumea vie Și am un vis: Se făcea că sunt cu MINE. Nicicând n-am fost mai curcubeu, Nicicând mai freamat de pădure Și fiecare pas, un vers, Născând din MINE, doar IUBIRE. Mi-arunc privirea peste umăr: Mă văd dormind in flori de iarbă. De-acum sunt una cu ele. Și-mi spun: -Sunt o Nălucă Fericită!
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| La casa de la literatura | |||||||||
La reproducción de cualquier texto que pertenece al portal sin nuestro permiso està estrictamente prohibida.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net
E-mail | Política de publicación et confidencialidad