|
agonia espanol v3 |
Agonia.Net | Reglas | Mission | Contacto | Regístrate | ||||
|
|
| |||||
| Artículo Comunidades Concurso Ensayo Multimedia Personales Poemas Presa Prosa _QUOTE Guión Especial Técnica literaria | ||||||
![]() |
|
|||||
agonia ![]()
■ Tierra baldía Contacto |
Los comentarios de los miembros
Visualizaciones: 2631
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2006-10-08 | [Este texto, tienes que leerlo en romana] |
Te gonesc
când tu-mi ceri cu disperare iubire – ca o pisică ce vine la geam și te privește implorând s-o lași în casă; dacă îi deschizi geamul nu mai pleacă. Îi strigi să plece și atunci se pitește, își pleacă urechile sau se ascunde. Îți caută ochii, iar atunci când ți-i întâlnește vine la tine, se lingușește, ți se urcă în brațe și freamătă de plăcere cu labuțele, de parcă ar frământa un aluat din mâinile tale – te mai și zgârie când își scoate prea mult ghearele! Apoi se așează și adoarme. E pisica ta, pe care de obicei o dai afară înapoi pe geam pentru că lasă prea mult păr, pentru că nu știe să nu-și scoată ghearele și te zgârie, pentru că miaună în continuu cu disperare, pentru că o iubești, dar nu ca înainte... Și uite așa te gonesc, pentru că ești ca o pisică enervantă, ce lasă păr și zgârie; nu pentru că nu te-aș iubi, și pisica încă o iubesc – dar deparazitată! Acum stau și scutur părul pe care mi l-a lăsat ea pe haine.
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| La casa de la literatura | |||||||||
La reproducción de cualquier texto que pertenece al portal sin nuestro permiso està estrictamente prohibida.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net
E-mail | Política de publicación et confidencialidad