|
agonia espanol v3 |
Agonia.Net | Reglas | Mission | Contacto | Regístrate | ||||
|
|
| |||||
| Artículo Comunidades Concurso Ensayo Multimedia Personales Poemas Presa Prosa _QUOTE Guión Especial Técnica literaria | ||||||
![]() |
|
|||||
agonia ![]()
■ Tierra baldía Contacto |
Los comentarios de los miembros
Visualizaciones: 5152
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2002-08-05 | [Este texto, tienes que leerlo en romana] |
Se cabrează ca un fulger,
luându-mă în dinți zăbală, calul murg, spre asfințituri se repede și coboară. Scutură din cap zănatec încruntându-se spre noapte, roșii-s ale sale plete, ochiul său deschis spre mine cu zenituri mă străbate. Bate cu copita-n moarte și-o învie printre stele, ca o poartă o deschide aruncându-mă în ele. Eu nechez turbat pe noapte tropotind a tale vise, mă adap din răsuflare-ți și-ți vreau visele învinse. Mai râzi tu acum de mine? Este timpul să-mi dai seamă, soarele este departe, a intrat de mult în mamă. Răsăriturile tale le scrâșnesc între măsele, nu le număra, n-ai număr și n-ai viață pentru ele. Te trezești, privești tavane, sfințișori cuprinși în rame, îți faci cruce peste zare, îți faci cruce peste teamă, de departe-n orizonturi soarele iese din mamă. Cântă trâmbiță cocoșii ciugulindu-mi pielea-n oaze izvorâte-n ciocuri roșii Pielea neagră-mi arde raze. Nu mai râde la lumină, nu mai râde la noroc, ca un cal stins de amurguri cu-ntunericul mă-ntorc. Pan 5.08.2002
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| La casa de la literatura | |||||||||
La reproducción de cualquier texto que pertenece al portal sin nuestro permiso està estrictamente prohibida.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net
E-mail | Política de publicación et confidencialidad