|
agonia portugues v3 |
Agonia.Net | Regras | Mission | Contato | Participar | ||||
|
|
| |||||
| Artigo Comunidades Concurso Crônica Multimídia Pessoais Poesia Imprensa Prosa _QUOTE Roteiro Especial | ||||||
![]() |
|
|||||
agonia ![]()
■ A 8th Bienal do Douro sem limites Contato |
Comentários dos membros
Visitas: 4669
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2003-02-16 | [Este texto deve ser lido em romana] |
În ochii ei, în amândoii ei ochi
mă răsfrângeam fractalic, îi vedeam mâinile cu degete nefiresc de lungi, mă vedeam clătinând din cap ascultând o melodie tristă de la Vama Veche, îndrăgostindu-mă pe neașteptate de o vară, de o iarnă, de ea. În ochii mei în ochii ei se întreceau cai în galop, invadau plaja, ne aruncam fiecare de pe câte un dig, atât de paraleli, atât de drepți, sfâșiind marea pentru a crea obișnuitele valuri. În ochi, în oricât de mulții noștri ochi respiram ca o pasăre, făcând exerciții de echilibristică pe balustrada balconului. Undeva dedesubt, foarte departe nenumăratele mașini cu faruri aprinse mărșăluiau trist ca o ilustrată abia cumpărată pe aeroportul din New York. Mi-o apropiam de ochi, căutând să te deosebesc în acea noapte străină. /16.02.2003/
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| Portal de Literatura, Poesia e Cultura. Escreva e desfrute os artigos, crônicas, prosa, poesia clássica e concursos. | |||||||||
A reprodução de qualquer material sem a nossa permissão é estritamente proibida.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net
E-mail | Regras para publicação e de privacidade