|
agonia francais v3 |
Agonia.Net | Règles | Mission | Contact | Inscris-toi | ||||
|
|
| |||||
| Article Communautés Concours Essai Multimédia Personnelles Poèmes Presse Prose _QUOTE Scénario Spécial | ||||||
![]() |
|
|||||
agonia ![]()
■ Le pacte du diable Contact |
Les commentaires des membres
Visualisations: 2686
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2004-10-15 | [Ce texte devrait être lu en romana] |
Mi-ai pus un gîndac în cap,
și de atunci, cînd un pișcot, sau șobolan, te admiră, sau te atinge, sunt gelos tare, poate-s bou, pe tot ce ai, pus pe birou, căci totdeauna lîngă el stai, și mă gîndesc, sigur pe altcineva iubești, și o să mă părăsești- zici e prea sărată, de fiecare dată, cînd îți fac omletă, dar e delicioasă, am gustat-o, iubită fato, am fost drăguț, atent, tot timpul, dar cred, că altcineva tre’ să-i placă, uneia care poa’ să tacă, numai dacă-i Cruise sau Mutu pe ecran- și precis îți plac peștii mei, vai, și la școală, unde predai, îți plac mulți Dănuți, Mitici, și Negrea, that son of a bitch, și-ți par, sigur, erotici, multiple plăceri îți creează, faianța, farfuriile, de-le speli așa, de la doi la patru, și clanța, de ce o prinzi așa tandru, și de ce lași să scape șoarecii din cursă? Îi iubești, oare și pe ele? Și de ce vorbești ore-ntregi, chiar nu poți să-nțelegi, că mă frămîntă, cine e, cine-ți face farmece, și de ce rîzi, dacă sifonul picură pe masă? Te gîndești la galezul acela, cum ți-a turnat apă, în loc de gin, atunci, în ‘ 98, la Jason’s, în Dublin? Gîndacul, ce mi-ai pus în cap se învîrte, și dacă termini de mîncat, văd farfuria, nu mă simt fain, de are urme de Maybelline.
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| La maison de la litérature | |||||||||
La reproduction de tout text appartenant au portal sans notre permission est strictement interdite.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net
E-mail | Politique de publication et confidetialité