agonia
espanol

v3
 

Agonia.Net | Reglas | Mission Contacto | Regístrate
poezii poezii poezii poezii poezii
poezii
armana Poezii, Poezie deutsch Poezii, Poezie english Poezii, Poezie espanol Poezii, Poezie francais Poezii, Poezie italiano Poezii, Poezie japanese Poezii, Poezie portugues Poezii, Poezie romana Poezii, Poezie russkaia Poezii, Poezie

Artículo Comunidades Concurso Ensayo Multimedia Personales Poemas Presa Prosa _QUOTE Guión Especial Técnica literaria

Poezii Rom�nesti - Romanian Poetry

poezii


 
Textos del mismo autor


Traducciones de este texto
0

 Los comentarios de los miembros


Visualizaciones: 2772 .



jurnal 4
prosa [ ]
și totuși

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
por [viorel-dona ]

2009-02-23  | [Este texto, tienes que leerlo en romana]    | 



Luni. Ar trebui să mă duc acolo unde ne vedeam lunea.
I-am iubit pe amândoi...Cui să ofer a doua șansă?
"la asta mă gândesc mâine" îmi dau un citat celebru.
Suna telefonul lui George. Melodia de apel este STAND BY ME !
"da,tata!"
Roșesc violent și parcă sunt paralizată.Nu am reacție, doar ascult:
"Da, tata, sigur. Două bilete numai dus".
Închide și se așterne o liniște lungă.
"Doamnă, vă rog, puteți veni cu noi să-l cunoașteți pe tata?"
Răspund automat:"sigur,George!" Parcă m-am golit de gânduri, de amintiri, de speranțe, de liniște. Mai sunt câteva ore..Am să-l revăd oare? Ce se va întâmpla?
"mama, George are o împuternicire pentru a scoate bani dintr-un cont și nu se descurcă în proceduri".
Lucrez in sistem:
"George, vom merge împreună la bancă."
La ghișeu, funcționara mă recunoaște:
"V-ati hotărât să scoateți dobânda?"
"Nu, domnul are o procură și am venit să-l ajut".
George numără banii apoi ne invită la o înghețată.
Intilnirea e pe aproape de aeroport. Miroase a primăvară. Privesc la ceas și timpul parcă nu mai trece...O veveriță aleargă prin copaci.
"Ar trebui să mărturisesc copiilor toată povestea, dar nu știu cum!"
Ma uit la cer și-n minte îmi vin cuvintele:
"Mărturisește și te vei elibera!"
În pomul de deasupra mea crește un vâsc.
Singurul bărbat care m-a sărutat sub vâsc urmează să vină...Va veni? Într-adevar va fi el?
Îl văd de departe. Mă va recunoaște?
"Sărut mâna, tata" spune George și apoi ne prezintă:
"Iubita mea, Ioana și mama ei, doamna Dalia."
Ne dăm mâna și când se apleacă atingându-mă cu mustața,îi văd părul alb si rebel. Nu are reacție.
Îi aud glasul cu timbrul neschimbat:
"George,ai plicul?"
"Da, tată!"
În mâna intinsă se află doua bilete:
Numai dus pentru... copii noștrii......

.  |








 
shim La casa de la literatura shim
shim
poezii  Busca  Agonia.Net  

La reproducción de cualquier texto que pertenece al portal sin nuestro permiso està estrictamente prohibida.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net

E-mail | Política de publicación et confidencialidad

Top Site-uri Cultura - Join the Cultural Topsites!