|
agonia espanol v3 |
Agonia.Net | Reglas | Mission | Contacto | Regístrate | ||||
|
|
| |||||
| Artículo Comunidades Concurso Ensayo Multimedia Personales Poemas Presa Prosa _QUOTE Guión Especial Técnica literaria | ||||||
![]() |
|
|||||
agonia ![]()
■ Tierra baldía Contacto |
Los comentarios de los miembros
Visualizaciones: 2657
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2006-11-07 | [Este texto, tienes que leerlo en romana] |
eram și eu printre cei care își puteau pretinde dreptul originar la spațiul european atât de mult visat și dorit de cei care îl interpretau în rusă pe Derrida acolo printre pini și mesteceni, printre hidrocentralele leneșe și vuietul de tren îndelung
și Slovenia era pentru noi inima Europei și Moldova era parte din inima ei i-am dat lui Mikola versurile unui cântec a cărui melodie îi plăcuse și în acea noapte duhul Siberiei fusese zguduit de acordurile de chitară din care se auzea vibrant un "r" atât de specific limbii române trăiam poate ultimile nopți alături de Mongolia spre dimineață profesorul a ieșit în chiloț ca să se arunce în Obi l-am urmat fără a ne întreba despre riscuri ca să râdem apoi de rusoaicele îmbodolite în pături, obosite de nopți nedormite "oi, marin, ty takoi iujnyi" "takova Evropa" și visele continuau să se contureze pe buna mea dispoziție, pe picurii de apă ce se prelingeau printre firele de păr pe care încercam să le ordonez cumva fără succes când aveam să plecăm înpoi eu aveam să fiu cel mai aproape de Slovenia și pentru asta am cântat mai departe în acorduri slovene cu rrr...rrr din cuvântul "profesor" apoi am tăcut Rastko termina de tradus ultima carte a lui Derrida
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| La casa de la literatura | |||||||||
La reproducción de cualquier texto que pertenece al portal sin nuestro permiso està estrictamente prohibida.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net
E-mail | Política de publicación et confidencialidad