|
agonia espanol v3 |
Agonia.Net | Reglas | Mission | Contacto | Regístrate | ||||
|
|
| |||||
| Artículo Comunidades Concurso Ensayo Multimedia Personales Poemas Presa Prosa _QUOTE Guión Especial Técnica literaria | ||||||
![]() |
|
|||||
agonia ![]()
■ Tierra baldía Contacto |
Los comentarios de los miembros
Visualizaciones: 1272
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2005-05-27 | [Este texto, tienes que leerlo en romana] |
Beție
Și vine o vreme Când beat vrei să mori, Când te ia valul Din noapte în zori Și nopțile-s triste Dar calde de vrei Să bei încă -o țuică Cu miros de mujdei! Fierbinte-i palinca Și iute cățelul, Grasă e slana, Grasă budana… Și vinul e roșu, Sec, parfumat… Ai vrea să fumezi Dar tu te-ai lăsat. Veni-va o vreme Când n-ai să mai bei Când rău îți va face Divinul mujdei, Când slana cea grasă Ieși-va din casă, Budana seca-va Odată cu vinul Și peste tot răsări-va pelinul De mai, de florar; Gingaș grădinar Cu arcul întins, Cu plasă de prins, Cu lacrimi de plâns Și sete de râs… Veni-va o vreme Pentru toate aceste O vezi la Tv, Ne-o spune Oreste, Că multe-au trecut Și puține-au rămas La ceas de priveghi, La loc de popas… E noapte târziu Și-ai vrea să mai vezi Un biet vizitiu Ce-ți toarnă palinca În paharul ciobit, Cu zâmbetul strâmb Și un pic obosit. Tu, iarăși ești beat Satir răzvrătit, Setos de iubit, Flămând de trăit, Sătul de murit… Nu mai turna! Sunt plin, Nu golit!
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| La casa de la literatura | |||||||||
La reproducción de cualquier texto que pertenece al portal sin nuestro permiso està estrictamente prohibida.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net
E-mail | Política de publicación et confidencialidad