|
agonia italiano v3 |
Agonia.Net | Regolamento | Mission | Contatto | Registrati! | ||||
|
|
| |||||
| Articolo Comunità Concorso Saggistica Multimedia Personali Poesia Stampa Prosa _QUOTE Sceneggiatura speciale | ||||||
![]() |
|
|||||
agonia ![]()
■ Geremiade Contatto |
I commenti degli utenti
Lettori: 1636
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2010-04-01 | [Questo testo si dovrebbe leggere in romana] |
Nouă vieți are pisica
Și-ncă asta nu-i nimica. E frumoasă, curajoasă, Umblă-n pod, sare pe masă. De lilieci n-are teamă, Nici de cucuvea bag seamă, Ș-alte arătări absconse Prin mansarde vechi ajunse. De la orice înălțime Sare și-n picioare vine, Iar pe vârf de gard când merge Doar circarul de-o-nțelege. Și cât e de alintată Când se vrea apreciată, Și hrănită mai ales, Zici că-i vampă-n interes! Când se dă pe lângă tine Are-apucături cadâne, Și pân* nu-i arunci ceva Liniștit nu poți mânca. Când s-în focul pasiunii, Mâțele întrec străbunii Și-ncing serenade calde Ca Placido, Queen ș-alți alde... De-i pornită să vâneze, Mâța stă să cerceteze, Orișice cotlon îi pare Mustind de ceva mâncare. Șoricei și vrăbiuțe, Guzgani, gândăcei, broscuțe, Cu toții îi țtiu de frică Și-o evită pe pisică. Numai câinele nu are Stimă de-astă arătare Cu ochi ageri, migdalați Ce-njosește pe-ai săi frați! D-apăi cred că nici bunica Nu i-ar mai cam da nimica, Ș-ar trimite-o drept în stradă, Făr* de casă să se vadă: A-ngânat-o, torcea:,,sfârr,, , Când cu fusul dânsa zvârr-... Lește și-o și pălește Că poartă-se mișelește! Mai ieri i-a stricat bunicii Trei ghemuri din dosul furcii, Luându-i dar la scărmănat Firul gata inovat. Ș-asta âncă nu-i nimic, S-a scăpat pe pat un pic, Fiindcă, leneșă din fire, Ieri uitase de-nvoire. Ce-i drept că fu frig afară, Putea totuți să se ceară. Ciulamaua mai s-o spurce! Lasă c-are s-o încurce! -Vrei un pic de ciulama? Tu Mițico, io ți-oi da, Însă fii mai cumințică! Prea ești tu prea pre...pisică. Iart-o buni că-i cuminte! -Ea-i cu nouă vieți, eu dinte Nu mai am de mult în gură! -Deci de asta mi ți-o fură! -Nu tu, nepoțele dragă! -Buni, cin* să vă-nțeleagă Și pe tine și pisica? Na, că nu mai zic nimica! -Pe mână, gât zgâriat! -Ei, cu dânsa m-am jucat! -Zeci de purici șăd în pat! -I-o soluție de luat! -E murdară de cenușă! -Ei, și tu? S-a linge tușă! -Lasă păr prin toată casa! -Las* că nu răstoarnă masa! -A nenorocit perdeaua! -Acolo-i ars cu luleaua! -Mai dăunăzi a spart vaza! -Turui ca-n Fâșia Gaza! -Va urma cred bibeloul! -Da...și-un drob de sare, oul... -Măi, prea tare îi ții partea! -Da, și știi că mi-a rupt cartea! Ș-uite-așa e cearta mare, Nouă vieți pisica are, Și-i frumoasă, curajoasă, Tigrișor suav de casă.
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| Questo è l'Olimpo della Lettertura, della Poesia, e della Cultura. Se hai piacere di partecipare alle nostre iniziative scrivi altrimenti appaga la tua conoscenza con gli articoli, la saggistica, la prosa, la poesia classica e/o contemporanea oppure partecipa ai nostri concorsi. | |||||||||
La riproduzione di qualsiasi materiale che si trova in questo sito, senza la nostra approvazione, é assolutamente vietata
Copyright 1999-2003. Agonia.Net
E-mail | Politica di condotta e confidenzialità