|
agonia espanol v3 |
Agonia.Net | Reglas | Mission | Contacto | Regístrate | ||||
|
|
| |||||
| Artículo Comunidades Concurso Ensayo Multimedia Personales Poemas Presa Prosa _QUOTE Guión Especial Técnica literaria | ||||||
![]() |
|
|||||
agonia ![]()
■ Tierra baldía Contacto |
Los comentarios de los miembros
Visualizaciones: 414
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2025-08-03 | [Este texto, tienes que leerlo en romana] |
ai venit la mine
cu iubirea ta în palme era neagră, ca noaptea ce bate-n pereţi nu la uşi m-ai uns pe tot corpul întinzând negrul până s-a amestecat prin carne şi sânge prin respiraţii şi întrebări ce nu mai aşteaptă răspunsuri la început povestea noastră de iubire părea cusută cu aţă neagră peticele se desfăceau mai mereu la cea mai mică urmă de neâncredere când suspiciunea se ghemuia printre noi cu dinţi ascuţiţi pregătită să muşte afară, norii de pucioasă se împleticeau pe coamele vântului, ploaia se holba la noi prin cochilia ferestrei neânţelegând de ce ascultam Black Sabbath - Heaven and Hell, nefiind vreo sărbătoare vizibilă nici măcar duminică era abia marţi pleacă ploaie, n-ai destul venin să mă picuri şi să mă adormi nici focurile mele ce ard mocnit de-o vreme dansând pe inimioară nu ai cum să le stingi să nu mai doară să nu mai ţipe ca lava unui vulcan care ţâşneşte doar să mai ia o gură de aer aprinzi o lumânare să mă auzi cum tremur să vezi prin încăpere ce-a mai rămas din noi iubirea ta se topeşte şi curge de pe mine privesc decolorat cum se întinde ca smoala şi se ascunde sub podele ce-s oase şi scorburi din Pădurea Neagră de unde ai venit cu surle şi trâmbiţe cu foşnet şi susur să-mi spui că-mi stă bine în negru în nimic altceva
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| La casa de la literatura | |||||||||
La reproducción de cualquier texto que pertenece al portal sin nuestro permiso està estrictamente prohibida.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net
E-mail | Política de publicación et confidencialidad