|
agonia portugues v3 |
Agonia.Net | Regras | Mission | Contato | Participar | ||||
|
|
| |||||
| Artigo Comunidades Concurso Crônica Multimídia Pessoais Poesia Imprensa Prosa _QUOTE Roteiro Especial | ||||||
![]() |
|
|||||
agonia ![]()
■ A 8th Bienal do Douro sem limites Contato |
Comentários dos membros
Visitas: 3742
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2005-10-20 | [Este texto deve ser lido em romana] |
când am pornit de-acasă alai fără cuvânt
duceam încet sicriul pe ulița-ngropată sub marile troiene ce-s așezate-n vânt și ger cumplit pe semne, cum n-a mai fost vreodată cu lacrimile curse, pe fețe-ncremenite noi ne târam agale spre marginea de sat acolo unde lumea cu bocete ferite l-o priveghea pe mortul ce-i dus la îngropat ajunși cu-ntârziere, groparii mai zgârmau în bocna de țărână adânc înțepenită siliți blajin din vorbă de veri ce ajutau să gate iute treaba vorbit și cuvenită noi ne rugam acolo cu palmele lipite părintele din carte să cânte a-nceput litaniile știute din veacuri rânduite crezând și el la rându-i că n-o să țină mult de-un stat de om adâncă e gata săpătura iar popa tămâiază, se-oprește din slujit se-nchină-n zări și-nchide încet apoi scriptura și mortul se coboară în loc de-acum sfințit cu un colac sau jimblă și-o gură de rachiu ce-am dat pomană lumii venită-n cimitir m-am despărțit de tata și plec într-un târziu plângând tăcut cu lacrimi ce-mi cad peste mundir
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| Portal de Literatura, Poesia e Cultura. Escreva e desfrute os artigos, crônicas, prosa, poesia clássica e concursos. | |||||||||
A reprodução de qualquer material sem a nossa permissão é estritamente proibida.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net
E-mail | Regras para publicação e de privacidade