|
agonia espanol v3 |
Agonia.Net | Reglas | Mission | Contacto | Regístrate | ||||
|
|
| |||||
| Artículo Comunidades Concurso Ensayo Multimedia Personales Poemas Presa Prosa _QUOTE Guión Especial Técnica literaria | ||||||
![]() |
|
|||||
agonia ![]()
■ Tierra baldía Contacto |
Los comentarios de los miembros
Visualizaciones: 3419
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2009-04-06 | [Este texto, tienes que leerlo en romana] |
Sunt paznic:
Stau la poarta Casei de Nebuni. Și viața mi se-mparte-n două: O jumătate-aici, La poartă, Cu chipiul ros de-atâta „Să trăiți!”, Iar cealaltă, Acasă: Maiou, televizor, Semințe Și berea mea de toate zilele. Dar uneori mai uit Să-mi las chipiul la plecare. Și-l port pe stradă, în tramvai… Și nu mai știu dac-am ieșit Sau am intrat Pe poarta Casei de Nebuni. Iar linia Care în mod convențional Desparte-aceste două lumi, A lins-o-azi noapte Ploaia lacomă, Cu cearcăne la ochi. Și stau, mă uit, cu palmele pe garduri La stânga sunt nebunii, La dreapta înțelepții La stânga înțelepții La dreapta fericiții. -Hei, încotro? Aici e poarta Casei de Nebuni. De-aici încolo e orașul. Sau nu… de-aicea înapoi… Nu, nu mă legați! Eu sunt portarul! Nu vreau cămăși de forță Nu vreau chipiu de forță! Și nu lăsați fără de pază Poarta casei de Nebuni.
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| La casa de la literatura | |||||||||
La reproducción de cualquier texto que pertenece al portal sin nuestro permiso està estrictamente prohibida.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net
E-mail | Política de publicación et confidencialidad